Wyobraź sobie, że wychodzisz ze swoim psem na przechadzkę, na przykład do parku. Nagle zauważasz, że twój zwierzak zaczyna gryźć trawę, jakby był koziątkiem. Oczywiście, to jest nadal twój pies, ale widok go konsumującego zieloną roślinność wydaje się być niecodzienny… Cóż, spokojnie, psy czasem mają takie zachowania. Zjawisko psów jedzących trawę nie jest szczególnie rzadkim zachowaniem, choć nikt jeszcze nie zbadał tego fenomenu na tyle głęboko, abyśmy mogli zrozumieć przyczyny takiego postępowania u naszych pupilów.
Więc co powinniśmy robić, gdy obserwujemy naszego ulubionego zwierzaka jedzącego trawę? Przede wszystkim, nie wpadajmy w panikę i nie karzmy psa za to. Obserwujmy, czy nasz pies nie nadużywa swojego nowego „przekąsku”, a jeśli tak jest, spróbujmy przekierować jego uwagę na coś innego, np. zabawkę. Jeśli jest to pierwszy raz, kiedy widzimy naszego psa jedzącego trawę, powinniśmy monitorować sytuację przez jakiś czas. Jeśli zauważymy, że to zachowanie naszego psa powtarza się często lub jest wręcz regularne, powinniśmy zadać sobie kilka ważnych pytań:
Czy nasz pies je trawę z dużym apetytem? Czy po spożyciu trawy nasz pies wymiotuje? Czy istnieje jakiś schemat, według którego nasz pies spożywa trawę (np. tylko wtedy, gdy odmówi jedzenia swojego codziennego posiłku)?
Jeśli na pierwsze dwa pytania odpowiedzieliśmy twierdząco, powinniśmy dokładniej obserwować zachowanie naszego psa pod kątem trzeciego pytania. Kiedy zgromadzimy wystarczająco dużo informacji na temat okoliczności, w jakich nasz pies je trawę, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza.
Teraz wiemy już, co zrobić, gdy nasz pies je trawę i mimo stosowania powyższych rad nadal zadajemy sobie pytanie – dlaczego właściwie on to robi. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nauka jeszcze nie dostarczyła nam odpowiedzi na to pytanie, ponieważ psy nie potrafią mówić, a badania naukowe na ten temat nie zostały jeszcze przeprowadzone. Istnieją jednak pewne przypuszczenia:
Czasem psy jedzą rzeczy takie jak papier, tworzywa sztuczne czy trawę, mimo że nie wpływają one na ich rozwój – nazywamy to zachowaniami behawioralnymi. Psy są ciekawe świata i chcą próbować różnych rzeczy i smaków. Czasem robią to dla zabawy lub z nudów. Mimo że dostarczamy im odpowiedni pokarm, mogą odczuwać potrzebę spożycia innych przekąsek, ponieważ ich organizm sygnalizuje niedobór jakiejś substancji odżywczej. Czasami psy jedzą trawę, aby oczyścić swój organizm – wiedzą, że coś im szkodzi i chcą wywołać wymioty.
Podsumowując, nie wpadajmy w panikę, jeśli nasz pies je trawę. Jednak bądźmy czujni i obserwujmy jego zachowanie.