Stewia to prawdziwa konkurencja dla samego cukru, jak i pozostałych słodzików. W 2011 roku została dopuszczona do użytkowania w krajach UE. Jej rosnąca popularność wynika z tego, że konsumenci bardziej świadomie dokonują wyborów żywieniowych, a co za tym idzie, ograniczają spożycie sacharozy w swoim menu. Stewia to naturalny i bezkaloryczny związek słodzący, przez to najchętniej stosowany. Pozyskiwany z rośliny-byliny z rodziny astrowatych, która osiąga wysokość do 80 cm.
Nie powoduje otyłości, próchnicy czy nadciśnienia. Sproszkowane liście rośliny są od 20 do 30 razy słodsze od cukru, zdrowsze i lepiej wydalane z organizmu. Ten naturalny zamiennik cukru nadaje się do pieczenia w temperaturze 200 stopni oraz gotowania. Stewia ma o wiele szersze zastosowanie niż pozostałe substancje słodzące. Jest spożywana jako słodzik stołowy, ale także dodawana do wielu produktów spożywczych. Chętnie stosowana w przemyśle spożywczym np. do lodów, czekolad lub sorbetów. Niezmiernie ważne jest to, że nie zawiera fenyloalaniny, dlatego mogą spożywać ją osoby chore na fenyloketonurię (w przeciwieństwie do aspartamu). W swoim prozdrowotnym składzie zawiera wiele witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Są to m.in.: magnez, żelazo, cynk, sód, potas, witamina B2, C oraz kwas foliowy.
W 2015 roku w Polsce przeprowadzono badanie, polegające na wypełnieniu ankiety przez 241 osób. Miało ono na celu przedstawienie nawyków konsumenckich i opinii osób, stosujących stewię. Ponad połowa badanych dowiedziała się o produkcie z mediów, a najpopularniejszym miejscem zakupu były hipermarkety. Większość ankietowanych uznała, że cukier jest szkodliwy dla zdrowia. Największa liczba ankietowanych stosowała stewię rzadziej niż raz w tygodniu. Osoby chorujące na cukrzycę trzykrotnie częściej sięgają po stewię. Pozostałe robiły to, by ograniczyć kaloryczność potraw. Czynnikiem, który powoduje, że konsumenci chętnie ją kupują, jest naturalne pochodzenie zamiennika cukru. Stewia jest dostępna na rynku w różnej formie. Są to: pastylki, płyny, proszek lub suszone liście.