Czy twój żołądek jest nienormalnie spuchnięty? Przyjrzyjmy się możliwym przyczynom.
Spuchnięty brzuch: a jeśli to była niedrożność jelit?
Po pierwsze: spuchnięty brzuch niekoniecznie jest stanem patologicznym. Kiedy pacjent skarży się na spuchnięty brzuch, najpierw sprawdzamy, czy nie jest to po prostu kwestia przyrostu wagi lub, u kobiet w wieku rozrodczym, ciąży.
Rozdęty brzuch, połączony z ostrym bólem brzucha (naprawdę silnym bólem brzucha), a także ustaniem wypróżnień i gazów (nie chodzisz już do toalety) powinien nasunąć ci myśl o niedrożności jelit — koniecznie udaj się wtedy na pogotowie!
Niedrożność jelit to całkowite lub częściowe zatrzymanie tranzytu jelitowego: innymi słowy, pokarm, płyny i gazy nie mogą normalnie krążyć w jelicie cienkim i/lub okrężnicy. U osób dorosłych niedrożność jelit może być spowodowana wcześniejszymi operacjami w obrębie jamy brzusznej (tzw. zrosty), może być również spowodowana przepukliną lub guzem.
Niedrożność jelit wymaga hospitalizacji i leczenia w trybie nagłym: w około 25% przypadków niedrożności jelita cienkiego dochodzi do przerwania dopływu krwi do jelita (jest to tzw. uduszenie). Może to zagrażać życiu.
Spuchnięty brzuch: na myśl przychodzi marskość wątroby.
Marskość wątroby jest definiowana przez obecność dwóch specyficznych objawów: zwłóknienie wątroby (wątroba staje się „twarda”) i obecność „guzków regeneracyjnych” w narządzie. Kiedy wątroba zostaje zaatakowana, komórki wątroby są stopniowo niszczone. Wątroba próbuje się wtedy sama naprawić: problem polega na tym, że naprawia się źle i obserwujemy pojawienie się zwłóknień (twarde obszary) i guzków regeneracyjnych (kulki lub masy tkanki wątrobowej). Jest to tzw. marskość wątroby.
Marskość wątroby może rozwinąć się w przypadku przewlekłego zatrucia alkoholem (alkoholizm), niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby, lub zakażenia wirusowego (wirus zapalenia wątroby typu B lub C). Marskość wątroby charakteryzuje się wodobrzuszem, czyli obecnością płynu w otoczce wokół narządów trawiennych. Żołądek jest wtedy spuchnięty. U pacjentów z marskością wątroby możemy również zaobserwować dekompensację obrzękowo-askitową (obrzęki na nogach), naczyniaki gwiaździste (małe „gwiaździste” naczynia krwionośne na tułowiu i ramionach) lub erytrozę dłoni (różowo-ciemna dłoń).
Marskość wątroby: jakie są metody leczenia?
Leczenie marskości wątroby polega przede wszystkim na zajęciu się przyczyną choroby: Zajmujemy się uzależnieniem pacjenta od alkoholu lub infekcją wirusową, albo dokonujemy ponownej oceny leczenia farmakologicznego, jeśli zawiera ono leki hepatotoksyczne. Jeśli dojdzie do dekompensacji obrzękowo-trzewnowej, wprowadzona zostanie umiarkowana dieta bezsolna, aby umożliwić ewakuację wodobrzusza i ustąpienie obrzęków kończyn dolnych. Leki moczopędne mogą być również przepisane.
Spuchnięty brzuch: IBS i SIBO.
1. Zespół jelita drażliwego (IBS) jest chorobą przewodu pokarmowego, która objawia się przewlekłymi bólami brzucha (trwającymi co najmniej 6 miesięcy), zaburzeniami tranzytu (zaparciami, biegunkami, lub obiema tymi dolegliwościami na przemian), wzdęciami i dolegliwościami towarzyszącymi wzdęciom. Można wtedy zaobserwować spuchnięty brzuch. Leczenie zespołu jelita drażliwego jest objawowe: przepisuje się leki przeciwskurczowe, a także probiotyki, aby przywrócić równowagę flory jelitowej. W tym samym czasie można zastosować aktywowany węgiel roślinny w celu zmniejszenia wzdęć.
2. Przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO) jest przewlekłą chorobą, która odpowiada nieprawidłowemu namnażaniu się bakterii w jelicie cienkim: można zaobserwować spuchnięty brzuch, wzdęcia i wzdęcia. Leczenie SIBO opiera się na wdrożeniu diety niskobłonnikowej.