Populacja niedźwiedzi brunatnych w Polsce na coraz wyższych poziomach

Obserwuje się stały wzrost liczby niedźwiedzi brunatnych na terenie Polski. Szczególnie widoczne jest to na Podkarpaciu, gdzie populacja tych zwierząt osiąga blisko 130 jednostek, co stanowi niemal 90% ogółu polskich niedźwiedzi. Ten trend zwiększającej się populacji jest zauważalny od wielu dziesięcioleci.

W ciągu ostatnich 40 lat, populacja niedźwiedzi brunatnych systematycznie rośnie. „W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia liczbę tych zwierząt można było policzyć na palcach dwóch rąk, dosłownie było ich tylko około 20 i były one ograniczone do regionu Bieszczadów. Po upływie kolejnych 25 lat liczba ta podwoiła się do 50, a dziesięć lat temu osiągnęła już 100” – wyjaśnia rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie, Edward Marszałek.

Choć dawniej niedźwiedzie można było napotkać w różnych częściach kraju, polowania i degradacja ich naturalnych siedlisk spowodowały, że ich populacja zaczęła gwałtownie maleć – informuje Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Obecnie, natomiast, można je spotkać przede wszystkim na terenie Tatr, Bieszczadów oraz okolic Babiej Góry. W południowo-wschodniej Polsce jest domem dla około 130 tych majestatycznych drapieżników.

Zważywszy na ich ukryty tryb życia, zdolność do przemieszczania się na duże odległości, a także migracji za granicę – do Słowacji oraz Ukrainy, dokładna ilość niedźwiedzi brunatnych zamieszkujących Polskę jest trudna do jednoznacznego ustalenia.