W przypadku pracowników objętych umową o pracę, korzystających ze zwolnienia lekarskiego, przysługuje im zasiłek chorobowy. Wielkość tego zasiłku jest określana zgodnie z bieżącymi przepisami i co roku ulega modyfikacji. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2025 roku, możemy spodziewać się równoczesnej korekty wynagrodzenia chorobowego. Oto pełny wykład tematu.
Pracownik posiada uprawnienia do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego, jeżeli jego kondycja zdrowotna nie pozwala mu na wykonywanie obowiązków służbowych. W takiej sytuacji przysługuje mu zasiłek chorobowy, będący częścią pensji. W czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego pracownik ma obowiązek powstrzymywać się od działalności mogącej przeszkodzić mu w powrocie do zdrowia, w tym także od podejmowania innej pracy zarobkowej.
Zasiłek chorobowy
Zasiłek chorobowy, zarówno płatny przez zakład pracy jak i ZUS, stanowi minimum 80% lub 100% podstawy do wyliczenia tej formy świadczenia. Obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego spoczywa na pracodawcy przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy (lub 14 dni dla osób, które przekroczyły 50. rok życia). Po tym czasie zasiłek jest wypłacany wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.