Ból zęba mądrości, również określanego jako ósmy ząb, jest powszechnym problemem stomatologicznym. Wizyty pacjentów cierpiących na tę dolegliwość są często odnotowane w gabinetach dentystycznych. Przyczynami tego rodzaju bólu mogą być między innymi takie problemy, jak: zatrzymanie ósemki, zapalenie dziąsła czy próchnica prowadząca do zapalenia miazgi. Pacjenci częstokroć skarżą się na ból ósemki podczas gryzienia, opuchnięte dziąsła oraz obrzęk twarzy. I jak można sobie poradzić z tym uciążliwym bólem, który potrafi promieniować? Jakie są domowe metody radzenia sobie z silnym bólem zęba mądrości?
Są różne przyczyny bólu zęba mądrości. Najczęściej nieprawidłowy proces wyrzynania się tych zębów jest jego najważniejszą przyczyną. Inne możliwe przyczyny to próchnica w tej części jamy ustnej, która może prowadzić do bólowych dolegliwości.
Zęby mądrości pojawiają się później niż reszta stałych zębów, najczęściej około 18. roku życia, a nawet później. W łuku zębowym często brakuje dla nich miejsca, przez co pozostają w kości i stają się tak zwane zatrzymane – całkowicie lub częściowo.
Częściowo zatrzymany ząb ma koronę wystającą poza kość, pokrytą jedynie dziąsłem. Takie stanowisko może nie wykazywać żadnych objawów, a pacjent dowiaduje się o jego istnieniu przypadkiem, podczas wykonywania panoramicznego zdjęcia zębów z innych powodów.
Zdarza się jednak, że zatrzymane ósemki powodują dolegliwości bólowe. Ból może być spowodowany torbielą otaczającą zatrzymany ząb, infekcją bakteryjną osadzoną w całkowicie zatrzymanym zębie lub kieszonką dziąsłową, gdy ząb jest tylko częściowo wyrosły.
Zęby mądrości często „leżą” niewłaściwie i naciskają na sąsiednie zęby, co powoduje dyskomfort w postaci bólu i może prowadzić do wad zgryzu. Najwięcej bólu sprawiają jednak zęby zatrzymane, które dotykają włókien nerwowych, powodując promieniowanie bólu i dolegliwości w różnych częściach twarzoczaszki.
Ósemka, która częściowo lub całkowicie wyrosła, może szybko ulec procesowi próchnicowemu, ponieważ pacjent nie jest w stanie jej skutecznie czyścić. Gdy próchnica postępuje, może prowadzić do zapalenia miazgi, a wtedy ból staje się charakterystycznym objawem tej choroby.