Czy bycie wielozadaniowym jest możliwe?

Osoba wielozadaniowa to taka, która na raz zajmuje się wieloma różnymi projektami, pracami albo realizacjami. Dla człowieka naturalne jest to, że może wykonywać kilka niekolidujących ze sobą czynności na raz, na przykład jeść obiad i oglądać ze zrozumieniem film. Ale czy możliwe jest zajmowanie się wieloma podobnymi rzeczami w tym samym czasie i z każdej z nich wywiązywanie się we wzorowy sposób?

Wielozadaniowość nie jest wcale pożądana


Wielu osobom wydaje się, że wielozadaniowość to klucz do osiągnięcia sukcesu, ale w rzeczywistości nikt nie oczekuje od nich, żeby w ten sposób pracowały. To dlatego, że większość ludzi nie jest w stanie skupiać się na więcej niż jednym zadaniu na raz. Posiadanie jednej pracy czy jednego projektu, który się dopina, pozwala w pełni się na nich skupić, dać z siebie sto procent i sukcesywnie osiągać cele. Wielozadaniowość to bowiem nie to samo, co rozwijanie wielu projektów w tym samym czasie. Polega ono na pracowaniu nad nimi wszystkim tak samo intensywnie, przez co w zasadzie żadnemu z nich nie poświęca się wystarczająco uwagi, żeby go dopiąć.

Robienie wszystkiego naraz nie pomaga w odnoszeniu sukcesów


Sukces nie polega na zrobieniu jak największej ilości rzeczy w krótkim czasie. Liczy się raczej rzetelne podejście do swojej pracy, skupienie i rezultaty. Nie da się odnieść spektakularnych efektów, stawiając na ilość, a nie jakość. Pracując na swoim albo na umowie o pracę zawsze należy starać się jak najlepiej wykonać powierzone zadanie. Klient nie wróci do przedsiębiorcy, który zrobi dla niego dwadzieścia zleceń, ale każde z wadami. Przykładanie się do pracy to wyznaczanie jakości, na jaką można liczyć. Wielozadaniowość większości osób utrudnia osiągnięcie perfekcji, a nawet zdobycie nowej wiedzy i umiejętności.

Wielozadaniowość nie jest niemożliwa


To, że ciężko jest wykonywać kilka rzeczy naraz, nie oznacza, że jest to zupełnie niemożliwe. Trzeba jednak pamiętać, że zachowanie umiaru jest niezbędne. Wielozadaniowość sprawdź się, kiedy ma się sporo wolnego czasu, pracuje się szybko albo bardzo dobrze organizuje się sobie dzień. Wtedy najlepiej zwiększać ilość obowiązków stopniowo i z głową. Osoby, które czują, że nie radzą sobie z kilkoma projektami naraz, powinny przyznać to przed sobą i skupiać się na nich po kolei. Być może osiągnięcie zamierzonych celów zajmie im wtedy więcej czasu, ale zyskają pewność, że wszystko pójdzie po ich myśli.

One thought on “Czy bycie wielozadaniowym jest możliwe?

Dodaj komentarz