Odnotowano pojawienie się rysia w Puszczy Noteckiej – Czy te drapieżniki powrócą na stałe do zachodniej Polski?

W zachodniej części naszego kraju, gdzie przed setkami lat zniknęły rysie, pojawiła się szansa na powrót tych pięknych zwierząt. Znanym jest fakt, że przyrodnicy byli w stanie dwukrotnie zaobserwować rysia w Puszczy Noteckiej, która znajduje się na północ od Poznania.

Rozprzestrzenienie rysia eurazjatyckiego obecnie obejmuje głównie duże obszary leśne na terenie wschodniej i północno-wschodniej Polski, a także Karpaty. W lasach położonych na zachód od Wisły zdarza się sporadycznie spotkać rysia. Obserwacje tego drapieżnika odnotowywano ostatnio m. in. w Borach Tucholskich oraz Słowińskim Parku Narodowym.

O najświeższych spostrzeżeniach rysia poinformowali pracownicy Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” – Sabina Nowak, Robert Mysłajek i Patrycja Tomczak oraz Adam Kasprzak z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Informacje o obecności rysia w Puszczy Noteckiej zostały opublikowane w najnowszym numerze „Przeglądu Przyrodniczego”.

Badacze mieli okazję dwukrotnie spotkać rysia w Puszczy Noteckiej w lutym 2014 roku. Najpierw dorosłego osobnika zauważyli na terenie Nadleśnictwa Wronki, a później odnaleźli ślady tego drapieżnika w Nadleśnictwie Karwin, blisko granicy z Nadleśnictwem Międzychód. Wypowiedź tę przekazało Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. To wywołało nadzieję u badaczy, że rysie mogą ponownie zamieszkać zachodnią Polskę.

Ryś jest jednym z największych członków rodziny kotowatych w Europie. To trzeci co do wielkości drapieżnik na naszym kontynencie – po niedźwiedziu i wilku. Niestety, ten dziki i bardzo wrażliwy na zmiany środowiska gatunek został prawie całkowicie wyparty przez działalność człowieka.

Rysie, które pierwotnie były obecne we wszystkich lasach Polski, zniknęły z zachodniej części kraju już pod koniec XVIII wieku. Według przyrodników ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, głównymi przyczynami ich zniknięcia była utrata siedlisk oraz polowania na te zwierzęta. W 1995 roku, po wieloletniej kampanii organizacji pozarządowych, rysie objęto ścisłą ochroną. Dzięki temu odstrzały przestały wpływać na proces ponownego osiedlania przez rysia jego dawnych siedlisk.