Demencja starcza jest dolegliwością, która niestety nie jest podatna na leczenie. Nie można jej całkowicie wyeliminować, ale istnieje szereg terapii łagodzących dolegliwości i hamujących rozwój choroby. Z tego powodu niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie objawów tej choroby, zanim zacznie ona postępować.
Demencja starcza, nazywana również otępieniem, to schorzenie mające wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Jednostki dotknięte tą chorobą zmagają się z utrudnionym procesem zapamiętywania, liczenia, czytania czy mówienia. Wyrażanie emocji także staje się dla nich problematyczne. Orientowanie się w przestrzeni bywa dla nich skomplikowane, myślą wolniej, a czasami nawet nie są w stanie przełożyć na czyny prostych poleceń. Czasami zdarza się, że pacjenci nie są w stanie rozpoznawać swoich bliskich, zapominają ich imiona, a także nazwy przedmiotów codziennego użytku. W efekcie osoby chore nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania i codziennie potrzebują wsparcia innych osób.
Ważne jest podkreślenie, że ta choroba rozwija się etapami i początkowe objawy mogą być trudne do zauważenia. Typowym symptomem demencji starczej jest zapominanie o zdarzeniach, które miały miejsce jakiś czas temu. Na wstępnym etapie pojawiają się problemy z przypominaniem sobie wydarzeń sprzed kilku lat, później – kilka miesięcy wcześniej. W fazie zaawansowanej choroby pacjent może mieć problemy z przypominaniem sobie sytuacji sprzed kilku godzin, a nawet minut. Często pierwszym ostrzegawczym znakiem jest niepamięć dotycząca miejsca, gdzie zostawiliśmy klucze, lub daty urodzin bliskiej osoby, pomimo że zwykle pamiętaliśmy te informacje bezbłędnie. Oczywiście, mówimy tutaj o sytuacjach powtarzających się, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Dodatkowo, osoba chora na demencję starczą ma problemy z formułowaniem myśli, nazywaniem otaczających ją rzeczy czy zwrotem do bliskich po imieniu.