Ekstrakt z najnowszych badań przeprowadzonych przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) sugeruje, że poważne schorzenie jakim jest zespół chronicznego zmęczenia (CFS) wpływa na życie ponad 3 milionów osób w Stanach Zjednoczonych. CFS, nazywany również zespołem przewlekłego zmęczenia, jest stanem zdrowia, który znacząco ogranicza zdolność jednostki do realizowania podstawowych zadań dnia codziennego, co nierzadko prowadzi do niezdolności do pracy.
Powszechność tego schorzenia okazała się większa niż pierwotnie zakładano. Choć istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn CFS, żadna z nich nie została jeszcze niezbicie udowodniona. Wśród potencjalnych czynników wywołujących CFS często wymienia się infekcje wirusowe, kłopoty z układem odpornościowym, stres, zaburzenia hormonalne i skłonności genetyczne. Diagnozowanie CFS zwykle polega na wykluczeniu innych potencjalnych przyczyn przewlekłego zmęczenia.
Jednak według danych CDC, liczba osób borykających się z tym schorzeniem kontynuuje swój wzrost. Być może ten trend jest również związany z rosnącą liczbą osób doświadczających tzw. długiego COVID-u, stanu mogącego wywoływać przewlekłe zmęczenie po przebyciu infekcji koronawirusem.