Gdy mówimy o wymiotach, mamy na myśli nieprzyjemne doznanie charakteryzujące się gwałtownym wydaleniem treści żołądkowej przez usta. Zazwyczaj zawartość tych wymiocin to częściowo przetworzona żywność, ale zdarza się też, że występuje w nich żółć (co prowadzi do pojawienia się żółtych lub zielonkawych wymiotów). Istnieje wiele powodów, dla których może dojść do tej sytuacji, takich jak: blokada w kanale pokarmowym, grypa żołądkowa czy refluks żółciowy. Niektórzy pacjenci doświadczają również wystąpienia wymiotów żółcią po spożyciu alkoholu. Ale jak należy postępować w przypadku tej dolegliwości?
Żeby zrozumieć, co oznaczają wymioty żółcią, trzeba zdać sobie sprawę, że wymioty są zazwyczaj nagłym i intensywnym wydalaniem treści żołądkowej przez usta. Takie zjawisko może, ale nie musi być poprzedzone uczuciem nudności – gdy pojawiają się nudności, osoba chora najczęściej odczuwa odruchy wymiotne. Wymiotom towarzyszy zazwyczaj ból w jamie brzusznej.
Wymioty żółcią mają miejsce, gdy żółć z jelit cofa się do żołądka, a stamtąd do przełyku. Taka sytuacja może występować na skutek różnych czynników, takich jak: niewłaściwa motoryka jelit, zaburzenia unerwienia przewodu pokarmowego czy ciężkie i uporczywe wymioty przy prawie pustym żołądku.