Wielu ludzi, którzy mają swoje zwierzęta domowe, decyduje się na poddanie ich procesowi sterylizacji. Zabieg ten jest często wybierany przez właścicieli, aby uniknąć możliwości nieplanowanego potomstwa ich pupili. Koty są zwierzętami, które zazwyczaj preferują samodzielność, dlatego są one najczęściej wybierane do tego typu zabiegów.
Sterylizacja kota przynosi dodatkową korzyść – zmianę jego usposobienia na bardziej łagodne. Zwierzę staje się znacznie spokojniejsze i jest zdecydowanie bardziej towarzyskie. Kotki, podczas okresu rui, mogą być naprawdę uporczywe. Przejawiają to poprzez tarzanie się po całym domu, natarczywe pocieranie o wszystko co napotkają na swojej drodze, czy to mebel, czy to człowiek oraz głośne miauczenie. W przypadku kotek domowych, okres ruji może trwać przez cały rok. Kocury też nie są bez winy – ich hormony często powodują, że znaczą teren swoim moczem o intensywnym zapachu. Często też zdarza się, że na kilka dni lub nawet tygodni znikają z domu, a wracają z widocznymi śladami poturbowania.
Zalety sterylizacji nie ograniczają się tylko do złagodzenia charakteru zwierzęcia. Przede wszystkim, ten zabieg pozwala uniknąć właścicielom problemów związanych z okresem godowym kotów. Nasze pupile nie będą już znikać na dni czy tygodnie w poszukiwaniu partnerów oraz nie będą narażone na odniesienie ran podczas walk o partnerki. Kastracja kocura sprawi, że jego mocz straci swoje intensywne zapachy, a chęć znaczenia terytorium również zostanie ograniczona. Sterylizacja kotki pozwoli na zminimalizowanie uciążliwych zachowań towarzyszących jej okresowi ruji.
Właściciele kotów doceniają te korzyści, które niesie sterylizacja, ale z pewnością biorą pod uwagę też zdrowie swojego zwierzęcia. Kastracja kocurów jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, nie wymaga bowiem ingerencji wewnątrz ciała zwierzęcia. Zabieg sterylizacji kotek może być nieco bardziej skomplikowany, ponieważ wiąże się z naruszeniem wnętrza ciała zwierzęcia i zazwyczaj wymaga dłuższej rekonwalescencji.