W Polskim parlamencie są prowadzone dyskusje na temat zmian w ustawie dotyczącej handlu w niedziele. Te zmiany mają na celu podwojenie liczby niedziel handlowych w miesiącu. Mimo to, niedziela najbliższa do dnia dzisiejszego, zostanie objęta obecnie obowiązującymi regulacjami. To oznacza, że większość sklepów i centrów handlowych będzie zamknięta, zgodnie z prawem. Druga niedziela sierpnia to niedziela niehandlowa. Gdzie więc mamy możliwość robienia zakupów 11 sierpnia?
Niedziela, która przypada 11 sierpnia 2024 r., nie jest dniem handlowym. Aktualne regulacje mówią, że tego dnia sklepy będą zamknięte. Nie ma możliwości zrobienia zakupów w dużych sklepach czy centrach handlowych, ponieważ większość z nich będzie zamknięta. Właśnie dlatego 11 sierpnia 2024 r., jest dniem niehandlowym.
Ograniczenia dotyczące handlu w niedziele wynikają z Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w inne dni. Zgodnie z treścią tej ustawy, 11 sierpnia 2024 r. w sklepach obowiązuje zakaz handlu oraz wykonania wszelkich czynności, które są z nim powiązane. Zakazuje się również zlecania pracownikom wykonywania prac związanych z handlem.
Mimo to, jest pewien wyjątek od tej reguły. Istnieje szereg miejsc, gdzie mimo niedzieli niehandlowej, można robić zakupy. Przepisy przewidują wyłączenia dla niektórych typów działalności, takich jak: stacje benzynowe, apteki, punkty pocztowe, gastronomia czy kwiaciarnie. Zakupy będzie można również zrobić w mniejszych sklepach oraz sieciach, takich jak Żabka, ODIDO, Carrefour Express czy ABC. Warto jednak pamiętać, że godziny otwarcia tych miejsc mogą się różnić. Najczęściej są one otwarte w niedziele od 10:00 do 18:00, a czasem nawet do 20:00.
Jak podkreśla adwokat Oliwia Wiza-Carvalho w rozmowie z Gazetą Prawną, ograniczenia dotyczące handlu w niedziele nie obejmują placówek prowadzonych przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. To oznacza, że w niedziele niehandlowe możemy zostać obsłużeni przez właściciela sklepu, który nie jest objęty ustawowym zakazem handlu. Dodatkowo, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy, możliwe jest także świadczenie czynności związanych z handlem niemające charakteru odpłatnego, przez małżonka, dzieci, rodziców czy rodzeństwo przedsiębiorcy, pod warunkiem, że nie łączy ich stosunek pracy ani umowa cywilnoprawna – mówi Oliwia Wiza-Carvalho z kancelarii prawnej WIZA LAW FIRM.
Według przepisów, w sierpniu przewidziana jest jedna niedziela handlowa. Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami, w 2024 r. handel będzie dozwolony w siedem niedziel. Zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał również w: dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem, niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą oraz ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Najbliższa niedziela handlowa będzie już niebawem – 25 sierpnia 2024 r., tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.